Videa

Pokud si chcete videa stáhnout do počítače, začněte video přehrávat, klikněte na stop a pravým kliknutím najeďte na Stáhnout video jako… (za návod díky Kristýna M. 💚)

Následující videa jsou záznamy mých vlastních praxí s komentářem, takže se jimi lze inspirovat během vlastního cvičení doma, ale nejedná se o vedené lekce. Pokud se jimi inspirovat necháte, zohledněte své momentální tělesné dispozice.

Videa jsou rozdělena do k sobě patřících cyklů, takže lze praxi postupně rozšiřovat, ale také je možné cvičit dle potřeby méně. Videa lze mezi sebou kombinovat, nicméně aspoň zpočátku bych se držela ucelených cyklů.

¨Posílení a protažení nohou
cca 24 minut / zaměřeno hlavně na souběžné protahování a posilování svalů nohou a hýždí, zvlášť pokud vám chybí každodenní nenápadné pohyby jako chození do schodů, dobíhání na tramvaj nebo přesuny pěšmo mezi jednotlivými běžnostmi dne. Hudba: Bobby Crowe

*Snazší praxe na ráno i večer + náročnější bonus
Video 1: cca 20 minut / pro všechny úrovně / výživná praxe, skoro celá na zádech, vhodná pro ranní i večerní cvičení. Osobně po ní pokračuju do složitějších pozic (viz Video 2), ale jsou dny, kdy se mi cvičit chce, ale ne moc drsně, a pak ji cvičím klidně dvakrát za sebou nebo v pozicích zůstávám dvojnásobnou dobu.
Video 2: cca 30 minut / jedině pro vycvičené / náročnější pozice lze vynechat / tato praxe vyžaduje plné soustředění na pohybovou stránku a speciální ohled hlavně na kolena (na závěr videa jsem přizvala největšího mistra na šávásánu – naši kočku Cibulku).

Video 1
Video 2

# Praxe pro postupné rozcvičování
Video 1: cca 5 minut / všechny úrovně / rozhýbání páteře, celkové protažení, posílení hýžďových svalů, které hrají velkou roli při vzpřimování.
Video 2: cca 11 minut / všechny úrovně / praxe pro začátečnické, relativně odpočinkové cvičení, na základní rozhýbání, lehké posilování některých svalových skupin, radost z pohybové koordinace.
Video 3: cca 12 minut / pro mírně vycvičené / rozvernější varianta předešlého videa
Video 4: cca 8 minut / pro mírně pokročilé / obsahuje závěrečnou vedenou relaxaci / tuto praxi (kromě šávásány, samozřejmě) nedělejte nikdy bez toho, abyste se nejdříve připravili minimálně jedním z předešlých videí.

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4

~Pohybově-dechová praxe
Praxe s důrazem na dechová cvičení, nicméně pořád s dostatkem pohybu. Je součástí projektu Invokace.
Video 1: cca 22 minut / pro mírně vycvičené / toto video dává smysl po shlédnutí následujících videí, kde jsou jednotlivé dechové praxe i pohyby vysvětleny do detailu.
Video 2: cca 10 minut / pro všechny úrovně / detailní pohled na první část Videa 1.
Video 3: cca 10 minut / pro všechny úrovně / detailní pohled na druhou část Videa 1
Video 4: cca 20 minut / pro všechny úrovně / detailní pohled na třetí část Videa 1
Video 5: cca 21 minut / pro mírně vycvičené / detailní pohled na čtvrtou část Videa 1

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

^Praxe ve stylu klasické vinjásy
cca 30 minut / pro mírně vycvičené / relativně klasická vinjásovitá praxe v eklektickém duchu.

+ Jak vstávají medvědi
Video se cvičivou pohádkou pro malé děti Jak vstávají medvědi najdete zde.

; Medvědí večírek
Pokračování cvičivé pohádky pro malé děti Medvědí večírek najdete zde.