Invokace

Tento projekt s názvem INVOKACE vznikl destilací původně sedmidílného stejnojmenného kurzu, který probíhal „naživo“. Má sloužit jako samostatný domácí kurz postavený tak, aby se do srdcí svých zájemců dostával co nejvíce smyslovými branami (ušima, očima i celým tělem). S trochou nadsázky o něm mluvím jako o multimediálním, protože se skládá ze čtveřice formátů:
video-audio-biblio-paleo (5 videí, 4 audio nahrávky, 1 text a 5 výšivek).

Video = pět videí, z nichž čtyři podrobně vysvětlují jednotlivé úseky dechových a pohybových sekvencí inspirovaných tématy: 

~ Šeherezáda aneb když rozmrzají ledy, teče z nich Život;
~ Svatý blázen aneb když mizí hranice, šíří se Svoboda;
~ Poustevnice aneb když nastane Ticho, vnitřní víno zraje; 
~ Fénix aneb když padáme do hlubin, letíme ke Vzkříšení.  

Tyto tematické části se v pátém videu spojí v příbližně dvaceti minutovou praxi, která obsahuje pohyby a pozice pro osvěžení těla (hlavně oblasti hrudníku a dutiny břišní) a dechové praktiky pro zvýšení kapacity plic i zlepšení soustředění a celkové životní nálady.

Audio = čtyři audio nahrávky vedených meditací a kontemplací pro celkové uvolnění a pro hlubší smysl celé praxe. Hodí se poslouchat třeba na noc před usnutím nebo na konci videa s praxí jako doprovod závěrečné relaxace šávásána.

Biblio = knížka, jejíž text tvoří nosnou kostru celého projektu. 
Najdete ji zde:

Paleo = během přípravy projektu jsem pracovala na vyšívaných doprovodných ilustracích. Chtěla jsem, aby se projekt neskládal jen z výdobytků moderních technologií, ale aby se v něm odráželo i něco, co se ozývá z dávnějších dob – třeba vyšívání.

Cena: rozepisuji se k tomu níže, stačí zascrollovat dolů.

Jak s invokací pracovat: Pořadí má vnitřní smysl a aspoň poprvé doporučuji projít kapitoly tak, jak jsou očíslované a jak spolu souvisí (tedy číst, poslouchat a cvičit vždy shodné téma). Po prvním absolvování celého cyklu už lze podle mě improvizovat dle momentálních potřeb a tíhnutí. Začala bych stažením knížky:

Osobně bych navrhla přečíst si z této knížky úvod a po každé další kapitole si nastudovat její tělesné a dechové provedení na videu a zároveň se oddat jejímu tématu ve vedené meditaci na příslušném audiu

1/Šeherezáda

audio – vedená meditace:

video – vedená praxe:

2/Svatý blázen

audio – vedená meditace:

video – vedená praxe:

3/Poustevnice

audio – vedená meditace:

video – vedená praxe:

4/Fénix

audio – vedená meditace:

video – vedená praxe:

5/Celková praxe

video – vedená praxe:

Videa obsahují detaily a tipy pro fyzické provedení praxe. Symbolický význam dechových praxí a pohybů (tedy proč ten který pohyb vystihuje ten který archetyp) mi bylo žinantní uzavírat do pevné formy psaného či mluveného slova a nechávám je na semináře naživo. Multimediální projekt Invokace však tvoří smyslupný celek i tak a bude k dobrému užitku i bez účasti na “živých” seminářích.